עורכי הדין כבר לא מפחדים להיות מוחלפים על יד המחשב

נכתב על ידי עו״ד בלה סטולר, ראש מחלקת תוכן, מידה ודיגיטל בחברת נישליס ליגל מרקטינג

תחום הליגל-טק (Legal Tech) נמצא בצמיחה מתמדת בשנים האחרונות ומספק לשוק עריכת הדין בישראל ומחוצה לה פתרונות טכנולוגיים המשנים את הדרך שבה המשרדים משרתים את לקוחותיהם. שינוי זה הוא המשך ישיר לדיגיטליזציה שהתרחשה בבנקאות, קופות החולים ובתחומים רבים נוספים בהם ניתן שירות ישיר ללקוח.

מקצועות רבים נמחקים ומוחלפים על ידי המחשב והופכים ללא רלוונטיים. מתי לאחרונה פגשתם  טלר בבנק? כך, באופן טבעי, וכמו שצפינו כשהתחלנו לתמוך בחברות ליגל טק ישראליות צעירות, משרדי עורכי דין מתאימים את השירות המוענק על ידם ללקוחותיהם באמצעות פיתוחים טכנולוגיים. חברות ליגל טק רבות פועלות בישראל והמשרדים מאמצים את הפתרונות שהן מציעות בשל התחרות הגוברת על כל לקוח. רבות דובר על כך שהשנים הבאות ישנו את צורת העבודה של עורך הדין באמצעות פיתוחים טכנולוגיים ואף באמצעות בינה מלאכותית.

בשנה האחרונה, ניכר כי החרדה להיות מוחלפים על ידי המחשב בקרב עורכי הדין פוחתת, וכך השתרשה הידיעה שהמחשב יכול להוריד עומס ממשרדם, לבצע במקומם פעולות טכניות ואף לסייע לספק ללקוחות שירות מהיר ונגיש הרבה יותר.

מצד אחד, ניתן להבין את החרדה המתלווה לכך שהמחשב יכול לנסח חוזה בצורה טובה יותר מעורך דין או לחשב סיכויי תביעה, אך מצד שני, החלפת שופט על ידי המחשב היא מציאות כלל לא דמיונית מבחינת חברות הליגל טק.

בינתיים, משרדי עורכי דין בעולם, ובארה"ב בעיקר, משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת במשרדיהם כמו מחוללי מסמכים, שירותי הצפנה, שירותים בענן, e-discovery, בדיקות נאותות ועוד.

שוק עריכת הדין בישראל עובר שינויים רבים ומהותיים בעשור האחרון, בין היתר בשל הצפת המקצוע, ריבוי מיזוגים ותחרות גוברת גם בין המשרדים הגדולים והמבוססים ביותר.

חברת נישליס ליגל מרקטינג, מחלוצות הליגל טק בישראל, קידמה בשנה האחרונה באמצעות מחלקת הליגל טק מספר כנסים בתחום, במסגרתם זיהינו את המגמה המתפתחת ואף קידמנו חלק מהחברות הבולטות בתחום. באמצעות השתתפותן של עשרות חברות ליגל טק ישראליות ומשרדים בינלואמיים בכנסים שערכנו, הוצגו תובנות אשר סייעו למשרדים בישראל להבין את חשיבות הדיגיטליזציה וחלקם כבר מיישמים תובנות אלה בהצלחה.

בין הראשונים שזיהו את חשיבות התאמת העבודה המשפטית לעיד החדש היו משרד תדמור ושות׳, יובל לוי ושות' שהיה הראשון שרכש תוכנה לבדיקת נאותות, משרד עמית פולק מטלון ומשרד גולדפרב אשר פתחו תכניות חדשנות או משקיעים בחברות ליגל טק.

המשרדים הגדולים עושים צעדים משמעותיים בתחום ומשקיעים בפיתוחים טכנולוגיים, בין היתר בשל התחרות הגוברת והרצון להעניק שירות טוב יותר ללקוחותיהם, גם אם זה אומר לחשוף חלק מהידע המקצועי שלהם לקהל הרחב.

דוגמא מצוינת לכך ששוק עריכת הדין בישראל לוקח את מגמת הליגל טק צעד אחד קדימה, היא החלטתם של שלושה משרדים, מהגדולים בישראל, ביניהם יגאל ארנון, עמית פולק מטלון ושבלת, להשיק לאחרונה, וכמעט במקביל, אתרים המנגישים חלק מהידע המשפטי שלהם לקהילת היזמים בתחום ההיי־טק.

האתרים מרכזים מידע לקהילת הסטארטאפיסטים הכולל מאמרים, מסמכים וכלים שונים, בשפה פשוטה וידידותית וכמעט ללא עלות. האתר של שבלת ה-  Jumpstart  מבוסס על מחולל החוזים של LegalUp והיזמים יכולים לייצר באמצעותו, ללא עלות, חוזים מסוגים שונים מותאמים אישית. בנוסף, האתר כולל מאמרים בעברית ובאנלגית וטיפים מועילים.

האתר של עמית פולק מטלון ה- Infuse, מעניק מענה לשאלות של יזמים מתחילים ומלווה אותם עד לחתימה על חוזים משפטיים, חלקם בחינם וחלקם בתשלום. האתר מאפשר לייצר מסמכים משפטיים בהתאמה אישית לעסקים השונים גם באמצעות שימוש בטכנולוגיה של LegalUp— סטארט־אפ ישראלי שמספק פתרונות לאוטומציה של תהליכים משפטיים שונים.

ה-yTech של משרד יגאל ארנון ושות’  מכיל חדשות מכמה אתרים, מסמכים בסיסיים שונים ומחקרי שוק, מאמרים ולוח אירועים בהיי־טק המקומי.

 

תגובות

תגובות