שנת שיא במיזוגים ורכישות בשוק הישראלי – יותר משרדי עורכי דין בינלאומיים מעורבים

2018 הייתה שנה פורה במיוחד בתחום המיזוגים והרכישות הישראלי, והשנה הטובה ביותר מבחינת שווי כספי מאז 2012.

מספר העסקאות שבהן היו מעורבות חברות ישראליות הגיע ל-132 עסקאות, שבע יותר מאשר ב-2017, ועל אף שאינטל רכשה ב-2017 את מובילאיי בסכום עתק של 15.3 מיליארד דולר, הערך הכולל של העסקאות ב-2018 עדיין היה גבוה יותר ב-1.4% – 25.7 מיליארד. ב-2018 נרשמו חמש עסקאות בסדר גודל של למעלה ממיליארד דולר, והסכום הממוצע לעסקה זינק ל-267 מיליון דולר, לעומת 142 מיליון ב-2017 (אם לא כוללים את עסקת אינטל-מובילאיי).

ב-2018, לראשונה מזה שנים רבות, סקטור ההיי-טק לא הופיע בראש, וחברות תעשייתיות ישראליות תפסו את מקום ההי-טק בראש הטבלאות: International Flavors & Fragrances רכשה את פרוטרום תמורת 6.9 מיליארד דולר ופפסיקו רכשה את סודהסטרים תמורת 3.2 מיליארד. על אף זאת, כ-40% מהעסקאות היו בתחומי הטכנולוגיה, הפארמה, הרפואה והביוטכנולוגיה. לדוגמה, להלן כמה מהעסקאות הגדולות ב-2018: חברת הסמיקונדקטור (מוליך למחצה) KLA-Tencor, הנסחרת בנאסד"ק, רכשה את אורבוטק בע"מ, חברה המספקת ציוד ליצרני אלקטרוניקה, תמורת 3.1 מיליארד דולר; קרן ההשקעות בטכנולוגיה תומא בראבו רכשה את חברת אבטחת המידע אימפרבה, הנסחרת בנאסד"ק, תמורת 2.1 מיליארד דולר; וחברת מדטרוניק רכשה את מזור רובוטיקה בע"מ, מפתחת מערכות הנחיה רובוטיות לניתוח היושבת בישראל.

ב-2018 נרשמו חמש עסקאות בסדר גודל של למעלה ממיליארד דולר וסה״כ 12 עסקאות בהיקף של למעלה מחצי מיליארד דולר. משרד מיתר היה מעורב בארבע מחמש העסקאות הגדולות לפי ערך ובחמש מ-12 עסקאות הגדולות. רק שלושה משרדים ישראליים נוספים היו מעורבים ביותר מעסקה אחת מ-12 העסקאות הגדולות: הרצוג פוקס נאמן, תדמור לוי וגורניצקי (כל אחד ייצג בשתיים). בהסתכלות רחבה על שוק המיזוגים והרכישות, חמשת המשרדים הישראליים הפעילים ביותר בתחום המיזוגים והרכישות, לפי חברת המחקר מרג'רמרקט: מיתר הרצוג פוקס נאמן, נשיץ ברנדס אמיר, יגאל ארנון וארדינסט בן נתן טולידאנו ושות'.

Top M&A Deals 2018 - Israel
בזירה הבין-לאומית, ניתן לראות יותר משרדי עורכי דין המלווים עסקאות בישראל. ב-2018, 38 משרדי עורכי דין בין-לאומיים היו מעורבים בעסקאות מיזוג ורכישה הנוגעות לחברות ישראליות, וכמעט מחצית מהם היו מעורבים ביותר מעסקה אחת. משרד Freshfeilds ומשרד – DLA Piper ניצבים בראש הרשימה, מבחינת מספר העסקאות בהן היו מעורבות חברות ישראליות, שליוו.  Wilson Sonsini Goodrich & Rosati, Latham & Watkins, Pepper Hamilton, Cooley and Greenberg Traurig נמנים גם הם על משרדי עורכי הדין הבין-לאומיים הפעילים ביותר בשוק הישראלי בתחום המיזוגים והרכישות, דבר המעיד כי משרדי עורכי הדין האמריקאים הם הדומיננטיים. כך למשל, משרד Kirkland & Ellis היה מעורב בשלש מעשר העסקאות הגדולות.

Screen-Shot-2019-02-05-at-9.15.41

נוכחותם של משרדי עורכי דין אמריקאים בשוק המיזוגים והרכישות הישראלי משקפת את הכמות הגבוהה של עסקאות המגיעות מארה״ב, כאשר החדשנות הישראלית האטרקטיבית היא פקטור מובהק בו. ב-2018, השקעות זרות בישראל כמעט הכפילו את ערכן, 17.6 מיליארד דולר לעומת 9.1 מיליארד ב-2017, וכמעט שלושת רבעי הסכום הגיעו מארה"ב.

ועם זאת, בהשוואה לעבר, חברות ישראליות בודקות כיום יותר ויותר, ובשפע ביטחון, אפשרויות לרכוש חברות זרות ולהתרחב לחו"ל. חברות ישראליות רכשו 28 חברות זרות ב-2018, מספר כמעט כפול מאשר ב-2017, וחברות אמריקאיות היו מעורבות בערך בחצי מעסקאות אלו, בעיקר בתחום הטכנולוגי.

הערה: הנתונים שנסקרו כאן מגיעים מחברת המחקר IVC, מרג׳רמרקט, סטארט-אפ ניישן סנטרל (SNC), דיווחים בתקשורת ומקורות אחרים.

תגובות

תגובות