סיכום דירוג צ׳יימברס 2019 – ניתוח התוצאות ומגמות

ממצאים עיקריים:

 • עליות בדירוג: 22 (11 עליות בדירוג 2018)
 • כניסות חדשות לדירוג: 16 (16 כניסות חדשות בדירוג 2018)
 • ירידות: 12 (5 ירידות בדירוג 2018)
 • יציאות מהדירוג: 2 (13 יציאות בדירוג 2018)
 • עליות בדירוג האישי: 35 (31 בשנת 2018)
 • כניסות חדשות לדירוג האישי: 42 (22 בשנת 2018)
 • ירידות בדירוג 14 (8 בשנת 2018)
 • יציאות מהדירוג האישי 17 (10 בשנת 2018)

הערה: הנתונים של 2018 לא כוללים את הדירוג בתחום ה TMT ותחבורה מכיוון שהם היו דירוגים חדשים, משמע 100 אחוז מהמשרדים ועורכי הדין שדורגו היו נחשבים לכניסות חדשות.

Screen Shot 2019-02-17 at 9.55.26

1. הפסגה רחוקה והדרך קשה וארוכה

רק שלשה משרדים הצליחו להעפיל לקב׳ האיכות הראשונה, מתוך אותם שלשה שני משרדים עשו זאת פעמיים:

 • הרצוג פוקס נאמן – נדל״ן וטכנולוגיה
 • פישר בכר חן – בנקאות ומימון ושוק ההון
 • ש הורוביץ – תעופה

Screen Shot 2019-02-17 at 10.05.17
רק בתחום אחד – שוק ההון, נרשמו עליות בדירוג האישי לקב׳ האיכות הראשונה:

 • שיראל גוטמן אמירה – שוק ההון, אגמון ושות׳, רוזנברג הכהן ושות׳
 • ישראל שמעונוב, שוק ההון, שמעונוב
 • דיוויד גלאט, שוק ההון, מיתר

2. תיבת פנדורה – תחומים שהמדרג מעדיף לא לעשות בהם יותר מידי שינויים

תחום משמעותי, אבן יסוד במשפט, הוא הליטיגציה. בשנת 2018 המדרג לא עשה ולו שינוי אחד בדירוג ואילו השנה עשה שינוי אחד בלבד.

בדירוג האישי בתחום זה התווספו ארבעה עורכי דין שלא דורגו בעבר ושני עורכי דין ירדו בדירוג האישי מקב׳ איכות 3 ל-4.
תחום לא פחות משמעותי הוא המיזוגים והרכישות שם לא נרשמו שינויים בטבלאות מלבד הצטרפות של שני משרדים חדשים לדירוג – אגמון ורון גזית תחת Other Noted Firms.

3. מקצה שיפורים

ניתן לראות כי המדרג עשה מקצה שיפורים בקטגוריות החדשות אותן הציג שנה שעברה לראשונה בדירוג, אם זה בעקבות תגובות שהתקבלו במערכת או בעקבות היכולת לבחון מידע לאורך שנתיים.
בתחום דיני העבודה – התוופסות של ארבעה משרדים לדירוג (הרחבת הדירוג מ-7 משרדים בלבד ל-11) וביחס ישר התווספות של 6 עורכי דין בדירוג האישי.
המדרג עשה סדר ב״בלגאן״ שיצר עם צאת TMT:Transactions ו TMT:Regulatory ושינה את זה השנה לקטגוריה של טכנולוגיה ולקטגוריה של תקשורת ומדיה. שינוי זה גרם למספר עליות/ירידות בדירוג המשרדי והאישי. למעשה, מספר הירידות הרב ביותר בתחום מסוים, ארבע, היה בתחום התקשורת והמדיה. בנוסף, מספר השינויים השני בגודלו בדירוג האישי היה בקטגורית הטכנולוגיה עם עליה אחת בלבד בדירוג, 4 כניסות חדשות לדירוג, 2 ירידות ולא פחות מ-6 יציאות מהדירוג האישי.

4. חריש עמוק

באופן יחסית סיסטמתי אפשר לראות שמידי שנה המדרג ״מתלבש״ על תחום ועושה בו ״רה-ארגון״. כך למשל תחום הנדל״ן, שבדירוג 2018 לא היה בו כל שינוי מלבד יציאה מהדירוג של שני משרדים, ראה שינויים רבים השנה – עליה של שבעה משרדים בדירוג וציאה של משרד מהדירוג. העליה נובעת מכך שהמדרג ביטל את קב׳ האיכות הרביעית וכתוצאה מכך חמישה משרדים שהיו עד כה בקב׳ האיכות הרביעית מצאו את עצמם בקב׳ האיכות השלישית. משרד אחד עלה מקב׳ איכות 3 ל-2 (פירון) ומשרד הרצוג פוקס נאמן עלה לקב׳ האיכות הראשונה.
התחום הנוסף שבו חלו הכי הרבה שינויים היה בתחום הבנקאות – שלשה משרדים עלו בדירוג וחמישה נוספים נכנסו לדירוג. בתחום זה גם חלו שינויים רבים, עשרה, בדירוג האישי – 4 עליות, 4 כניסות חדשות אל מול ירידה אחת ויציאה אחת מהדירוג.
בדירוג של שנת 2018 ביטל המדרג את קב׳ האיכות הרביעית בשוק ההון, מה שגרם לששה משרדים לצאת מהדירוג. השנה, הציג המדרג שלשה משרדים שנכנסו לדירוג תחת הקטגוריה של Recognised, כסימן של המשך בחינת הקטגוריה בשנת 2020. קרוב לוודאי שחלק מהמשרדים יצאו מהדירוג וחלק יתברגו לקב׳ איכות 3. מה שמענין בדירוג שוק ההון השנה הוא דווקא הדירוג האישי, שם המדרג עשה ״סדר״ מבחינתו – תשע עליות בדירוג ושבע כניסות חדשות (אל מול 3 יציאות מהדירוג).

5. הכל אישי

השנה אנחנו עדים לשינויים רבים, יותר מבעבר, בדירוגים האישיים, כאשר נרשמו סה״כ 105 שינויים לאומת 71 שינויים בלבד בדירוג 2018 (לא כולל תחבורה ו TMT שהיו תחומים חדשים דאז). עיקר השינויים זה בעורכי הדין שנכנסו לראשונה לדירוג – כמעט פי שניים השנה (כאמור, לא כולל תחבורה ו TMT של דירוג 2018).

6. סיכום הדירוג

תגובות

תגובות