דירוג משרדי עורכי דין בינלאומיים עם דסק ישראלי לשנת 2020

אנחנו נרגשים להשיק את הדירוג השנתי, השני, של משרדי עורכי דין בינלאומיים עם דסק ישראלי. דירוג ייחודי ויחיד מסוגו אשר שם את הפוקוס ספציפית על הדסקים הישראלים של משרדי עורכי הדין הבינלאומיים ובכך מנגיש למשרדי עורכי הדין בישראל את איכותם ורמתם המקצועית. 

גידול ניכר בפעילות של הדסקים הישראליים (ימי טרום קורונה)

כיום, יש למעלה מ-110 משרדי עורכי דין, חלקם מהגדולים בעולם, אשר להם דסק ישראלי – גידול של קרוב ל-10 אחוז משנת 2019. כאשר 60% אחוז מהמשרדים הבינלאומיים אשר להם דסק ישראלי אמריקאיים, כ-20% אחוז בריטים והשאר פרוסים על פני הגלובוס. מתוך 110 המשרדים, לכ-20 משרדים ישנה נוכחות פיזית בישראל. במהלך השנה האחרונה, עקב גידול בכמות העבודה היוצאת מישראל, משרדי עורכי דין בינלאומיים פתחו סניף/שלוחה/נציגות בישראל ואילו נוספים הרחיבו את הצוות המשפטי הקיים. המחקר הכרוך בדירוג משרדים, מלמד על מגמה מעניינת – משרדים בעלי נוכחות ״על הקרקע״ נמצאים בראש טבלאות הדירוג. כך למשל, תשעת המשרדים המובילים את דירוג המיזוגים והרכישות, היו מעורבים יחד ב-71 עסקאות, במהלך 2019, מתוך 94 עסקאות. בתחום דיני העבודה, שלשה מחמשת המשרדים המובילים נמצאים בישראל וטיפלו יחדיו בכ-50 אחוז מהתיקים. דוגמא בולטת נוספת בתחום הליטיגציה, במסגרתו חמשת המשרדים המובילים בדירוג, הממוקמים בישראל או בעלי נציגות בישראל, טיפלו בכ-50 אחוז מהתיקים (68 תיקים מתוך 139). 

logo2020

משרדים זרים החלו להיות ״בררנים״ בהפניות שלהם ומפנים פחות למשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל

המגמה, אותה התחלנו לראות בשנתיים האחרונות, בקרב משרדים ישראלים שמתחילים לעשות צעדים להיות יותר גלובאליים, מגיעה לשיאה, ואלמלא משבר הקורונה הייתה ממשיכה אף יותר. משרדי עורכי הדין הגדולים ממשיכים לבסס את פעילותם מחוץ לישראל, על ידי קשים ושיתופי פעולה אסטרטגיים עם משרדים בינלאומיים ואילו משרדי עורכי הדין בסדר גודל בינוני גילו שיש מספיק מקום במגרש המשחקים של ״הגדולים״ גם להם. 

תופעה זו מתרחשת, בין היתר, על רקע נתון המצביע על כך שמשרדים זרים בגודל בינוני ממעיטים עד חודלים להעביר הפניות למשרדים הישראליים הגדולים, מתוך ידיעה שאם למשרד הישראלי יהיה תיק משמעותי, הוא יעדיף להפנותו למשרד בינלאומי גדול – שגם יודע להשיב לו הפניה גדולה. 

באמצעות מחקר שערכנו, במסגרת הדירוג, שאלנו משרדי עורכי דין זרים מה סט השיקולים המנחה אותם בהפניית תיקים למשרדים ישראליים. לצד הדדיות בהפניה, שני הדברים הבולטים הם אמון ואיכות (כדי שהלקוח ירגיש שטיב השירות שמעניק המשרד הישראלי לא נופל מזה של המשרד הבינלאומי המפנה). אמון נוצר בעקבות היכרות אישית ובניית מערכת יחסים ולכן יהיה מעניין לראות את השפעות משבר הקורונה, אשר נטרל את היכולת להפגש באופן אישי. 

השוואות לדירוג 2019

גם השנה, כ-35 משרדי עורכי דין שלחו טפסים ובקשו להשתתף בדירוג, המתקיים זו השנה השניה, החל ממשרדי בוטיק נישתיים ועד למשרדים הגדולים בעולם. הדירוג מתייחס לשנת 2019 מראשיתה ועד סופה, כך

שמבחינת הנתונים ניתן לעמוד את חוזק הפעילות של חברות ישראליות בעולם וכנגזרת את פעילות הדסקים הישראליים המייצגים אותם בכל העולם. 

במהלך שנת 2019 משרדים זרים היו מעורבים בלמעלה מ-90 תיקים במיזוגים ורכישות (בהשוואה ל-60 בדירוג 2018) – נתון המשקף עליה של 50 אחוז במספר העסקאות המדווחות. בשוק ההון קיימת יציבות עם מספר כמעט וזהה של תיקים – 61. תחום הנדל״ן רשם עליה של 33 אחוז, עם 93 תיקים של עסקאות בהן היו מעורבות חברות ישראליות, בחו״ל. אחת מהעליות הגדולות ביותר בדירוג של השנה, היא בליטיגציה. במהלך 2019, דווח על 139 תיקים, אל מול 80 בדירוג 2018 – גידול של 74 אחוז. סקטור ההי-טק, הקטר של המשק הישראלי ואחד הסקטורים הפעילים בהיבט של חו״ל, רשם עליה של 77 אחוז לעומת דירוג 2018, עם 177 תיקים של לקוחות ישראלים אשר יוצגו על ידי משרדים בינלאומיים.

המשרדים אשר ניצבים בראש הטבלאות בדירוג הכמותי:

Freshfields, White & Case, Latham & Watkins, DLA, McDermott Will Emery, Squire Patton Boggs

משרדים בולטים נוספים בדירוג: Allen & Overy, Greenberg Traurig, Asserson, DWF, Walkers, Gowlings

אודות הדירוג

הדירוג, Legally Israel 100, הינו דרוג כמותי. משמעות הדבר שהדירוג הינו אובייקטיבי ונקבע על סמך מספר התיקים הכולל של כל משרד בתחום התמחות או שווי התיקים באותו התחום. מדדים אלה מראים לנו מי המשרדים הפעילים יותר בכל תחום בליווי לקוחות ישראליים בעולם בחלוקה לתחומי ההתמחות הבאים: מיזוגים ורכישות, שוק ההון, ליטיגציה, נדל״ן, קנין רוחני, דיני עבודה, קרנות, הי-טק וקנאביס.

השנה התווסף דירוג עורכי הדין אשר נקבע על סמך מעורבות עורכי הדין בפעילות הדסק הישראלי ועל ידי שותפים בכירים, מקרב משרדי עורכי הדין המובילים בישראל היותר פעילים בעסקאות חוצות גבולות.

תגובות

תגובות