יש אור בקצה המנהרה

משרדי עורכי דין יכולים להתחיל להישיר מבט קדימה ולהפסיק להתהלך על קליפות ביצים – לאחר חודשים של אי ודאות ופאניקה בשווקים בעקבות המשבר העולמי – בעיקר בחודשים מרץ ואפריל, מתחילים לראות את האור בקצה המנהרה, והוא בוהק מאד.

ההוצאה על שירותים משפטיים נמצאת כיום בעליה ולא רק זאת, אלא שנצפית גם עליה משמעותית הנובעת מתיקים חדשים שהם תולדה של המשבר, לצד תיקים בשוטף שהוקפאו או הופחתה בהם הפעילות – ומתעוררים כעת.

דו״ח חדש, שיצא בתחילת נובמבר 2020, על ידי BTI Consutling Group, מגלה כי בעקבות תקנות חדשות ורגולציה צפויה במסגרת ה״מציאות החדשה״, תגדל ההכנסה (והרווח בהתאם) של משרדי עורכי דין בשנת 2021. יתרה מכך, הצפי הוא שחברות יפנו כעת ליותר משרדים, והתחרות בין המשרדים על כיסו של הלקוח צפויה לגדול במקביל. המחקר המקיף, שהינו המשמעותי שנעשה עד כה בארה״ב, מציג שמונה מגמות מרכזיות צפויות בסקטור המשפטי בשנת 2021. 

דרישות הלקוחות, צרכיהם וסדרי העדיפויות שלהם השתנו לכיוונים חדשים ככל שהמגפה התבססה בחיינו. למגפה השפעה עמוקה על ההוצאות המשפטיות, בד בבד עם תהליך בו צרכי הלקוח הפכו מוגדרים וממוקדים יותר. הצמיחה של משרדי עורכי הדין בשנת2021  תלויה בהבנת המגמות העיקריות הללו, המניעות את ההוצאות:

 

Screen Shot 2020-11-09 at 22.16.56

  • עומס העבודה על מחלקות משפטיות ("in house") וחברות יוליד גל צונאמי, כהגדרת המחקר, של עבודה חדשה למשרדי עורכי הדין.
  • תחום הסייבר יימצא בעדיפות עליונה במספר סקטורים מרכזיים, וצפוי להיות בעל ההוצאות המשפטיות הגדולות ביותר, כך שמומלץ להפנות אליו משאבים בהתאם.
  • תובענות ייצוגיות תימצאנה גם כן בעדיפות עליונה עבור מספר סקטורים.
  • חברות בתחום הבריאות – Healthcare, תצטרכנה סיוע ביותר תחומי התמחות מבעבר, ויותר מכל סקטור אחר.
  • פארמה, היי-טק ו-Healthcare  הם סקטורים בעלי צרכים ייחודיים, שצפויה בהם הוצאה משפטית גדולה מהרגיל.
  • לקוחות יהיו פתוחים יותר מבעבר להפנות עבודה למשרדים בסדר גודל בינוני, בהיקף המשמעותי ביותר מזה לא פחות מעשור.
  • לקוחות מוצפים בשינויי רגולציה, כולל תכניות תמריצים ושינויים בתחום דיני העבודה, דבר אשר יצריך אותם להפנות יותר עבודה החוצה – למשרדי עורכי דין.
  • בהמשך לכך, ולמרות המגמה הראשונית של 2020 – בה ניסו חברות להשאיר עבודה ״בפנים״ (אצל המחלקות המשפטיות שלהן), עתה מתברר כי בשנת 2021 תצא יותר עבודה "החוצה", ובהיקפים גדולים יותר.

 

:מאמר זה נכתב על סמך 

BTI Practice Outlook 2021: Pandemic-Led Legal Spending. 8 Trends Defining Outside Counsel Spending and New Business in 2021, Michael Rynowecer, President at BTI Consulting.

 

תגובות

תגובות